INFUZJA PRÓŻNIOWA

Technologia infuzji jest znana już od lat 70-tych ubiegłego wieku i na początku wykorzystywano ją głównie na potrzeby lotnictwa wojskowego. Co ciekawe, dopiero w ostatnich latach ta technika zaczyna być wykorzystywana na skalę przemysłową.

Proces infuzji polega na wytwarzaniu podciśnienia pomiędzy ‘workiem próżniowym’, a formą. Dzięki temu jest możliwe uzyskanie efektu, kiedy to żywica jest niemal zasysana, w efekcie czego powstaje szkielet, który można poddawać dalszej obróbce. Niezbędnym elementem technologii infuzji próżniowej jest zapewnienie swobodnego transportu żywicy przez strukturę laminatu. Osiąga się to poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału przekładkowego, tkaniny z włókna jednokierunkowego lub specjalnej siatki. Następnie formę ze zbrojeniem przykrywa się folią. Podciśnienie od 0.3 do 0,9 atmosfery zapewnia dokładne i jednolite przesycenie zbrojenia w całej formie.

Zastosowanie infuzji pociąga za sobą szereg zalet, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przy wyborze tej technologii. Przede wszystkim jest to bardzo duża automatyzacja procesu laminowania oraz możliwości wyboru rozmaitych tkanin i żywic. Proces infuzji w zdecydowanym stopniu zmniejsza zawartość żywicy (ok. 50% włókna szklanego, karbonu lub aramidu i 50% żywicy), poprzez co laminat staje się dużo bardziej wytrzymały. Podczas procesu infuzji wytwarza się podciśnienie, dzięki czemu ułożone tkaniny ulegają kompresji i znacznie zmniejszają objętość. Kolejną istotną zaletą użycia technologii infuzji próżniowej jest eliminacja pęcherzyków powietrza dzięki czemu produkt zyskuje na walorach estetycznych i staje się bardziej wytrzymały. Technologię infuzji próżniowej można wykorzystywać zarówno przy produkcji form jak i gotowych elementów z kompozytów. Co najważniejsze, proces ten daje możliwości znacznego obniżenia kosztów produkcji.