KARBON (CARBON)

Budowa włókna węglowego zwanego karbonem (carbon) składa się prawie wyłącznie z grafenu, który sprawia iż jest to materiał nietopliwy i odporny chemicznie, a wysoce zorganizowana struktura nadaje mu dużą wytrzymałość mechaniczną.

Karbon jest materiałem, który z roku na rok zyskuje coraz większą przewagę nad innymi materiałami, jednak ta technologia jest już znana od kilkudziesięciu lat. Zaletą tego materiału jest przede wszystkim wytrzymałość oraz walory estetyczne. Włókna węglowe są stosowane jako materiał konstrukcyjny ( zbrojenie) w technologiach laminowania. Główną cechą tego kompozytu jest to, iż mimo lekkiej konstrukcji, zachowuje on bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o jego wytrzymałość. To zagwarantowało mu miejsce w wielu branżach, a eksperci opracowują jego kolejne zastosowania.

Materiał ten znalazł zastosowanie m.in. w lotnictwie, gdzie wykonuje się z niego śmigła oraz specjalne wzmocnienia do skrzydeł, a także samego kadłuba samolotu. W branży motoryzacyjnej jest stosowany do produkcji elementów karoserii (lusterka, maski, zderzaki, spojlery) oraz szkieletów samochodów, gdyż jego zastosowanie znacząco zmniejsza wagę samochodu i tym samym poprawia osiągi na torze. Na razie jednak, jest stosowany, głównie do produkcji bolidów formuły 1, gdzie wymagana jest wspomniane obniżenie ciężaru oraz bardzo dobra odporność na uszkodzenia, którą elementy z karbonu się cechują. W branży motoryzacyjnej, stosowany jest także jako element wystroju wnętrz, gdyż po odpowiedniej obróbce zyskuje bardzo atrakcyjny dla oka wygląd.

Karbon jest również bardzo powszechny w branży żeglarskiej, gdzie wytwarza się niego elementy jachtów, takie jak np. stery, wzmocnienia kadłuba, maszty do żagli.

Również w przypadku elektrowni wiatrowych ten materiał znalazł swoje zastosowanie. Używany jest do produkcji łopat wiatraków.

ZALETY KARBONU

  • lekki
  • wytrzymały
  • odporny chemicznie
  • odporny na wysokie temperatury
  • wysoka przewodnść cieplna i elektryczna
  • duże walory estetyczne

Te i wiele innych zalet sprawiają iż karbon jest przyszłościowym materiałem, a jego możliwości są nieograniczone.